poniedziałek, 11 grudnia, 2023

Leczenie depresji okołoporodowej

Pacjentki często pytają, czy podawanie leków w depresji okołoporodowej jest konieczne. Trudno na to pytanie odpowiedzieć jednym zdaniem, ale z całą pewnością można stwierdzić, że decyzję powinien podjąć lekarz (oczywiście w porozumieniu z pacjentką).

Nieleczona depresja poporodowa może ustąpić samoistnie lub może przejść w postać przewlekłą. Badania wskazują, iż epizod nieleczonej depresji u około połowy pacjentek trwa ponad 1 rok. W depresji poporodowej o łagodnym i umiarkowanym nasileniu sugeruje się rozpoczęcie leczenia od psychoterapii, przede wszystkim poznawczo-behawioralnej lub interpersonalnej. Leki z grupy selektywnych inhibitorów zwrotnego wychwytu serotoniny (SSRI), selektywnych inhibitorów zwrotnego wychwytu serotoniny i noradrenaliny (SNRI), bupropion czy mirtazapina mogą stanowić rozsądną alternatywę w przypadku braku dostępności lub niepowodzenia psychoterapii, stałego postępu choroby bądź wywiadu dobrej odpowiedzi na wcześniejszą farmakoterapię.

U kobiet karmiących, częściowa odpowiedź na leczenie może sugerować konieczność włączenia farmakoterapii wspomagającej, a oporność na politerapię powinna skłaniać do rozważenia terapii elektrowstrząsowej. W przypadku pacjentek nie karmiących piersią zarówno terapia początkowa, jak i leczenie kolejnego rzutu ciężkiej depresji poporodowej są analogiczne do postępowania terapeutycznego w ciężkiej depresji dla populacji ogólnej.

Należy pamiętać, że depresja okołoporodowa ma bardzo duży wpływ na rozwijający się płód, a później na noworodka. Wpływ ten będzie miał dalsze konsekwencja dla rozwoju dziecka, jego zdolności, funkcjonowania w społeczeństwie, osobowości. A zatem leczenie depresji okołoporodowej jest bardzo ważne nie tylko ze względu na matkę, ale również na dziecko.

Jarosław Jóźwiak
Jarosław Jóźwiak
Dr hab. n. med. Jarosław Jóźwiak jest lekarzem psychiatrą specjalizującym się w tematyce ADHD i psychiatrii perinatologicznej, laureatem wielu nagród naukowych m.in. Premiera RP, Polskiej Akademii Nauk, Ministra Zdrowia. Jest współzałożycielem i Dyrektorem Medycznym klinik ALMA Centrum Terapii Kobiety i Dziecka. Jego zainteresowania naukowe dotyczą neurobiologii, chorób psychiatrycznych i neurologicznych.

powiązane artykuły

11,604FaniLubię
1,473ObserwującyObserwuj
15,000SubskrybującySubskrybuj

Popularne artykuły

%d