czwartek, 23 marca, 2023

Leki psychiatryczne zmniejszają częstość nowotworów mózgu

Kilka lat temu po raz pierwszy zauważono, że w grupie pacjentów ze schizofrenią istnieje mniejsze ryzyko rozwinięcia się nowotworów. Zaczęto wtedy badać to zagadnienie, starając się wyjaśnić w jakim mechanizmie dochodzi do uzyskania tego efektu.

Do leków o udowodnionym działaniu przeciwnowotworowym należą:

  • leki przeciwpsychotyczne: aripiprazol, klozapina, flufenazyna, olanzapina, kwetiapina
  • leki stabilizujące nastrój: kwas walproinowy
  • leki przeciwdepresyjne: escitalopram, fluoksetyna

Jeśli chodzi o typy nowotworów, których częstość obniżana jest przez powyższe leki, to wymienić należy przede wszystkim glejak wielopostaciowy. Ten najbardziej agresywny ze wszystkich typów nowotworów wywodzących się z tkanki mózgowej stanowi ogromny problem diagnostyczny i terapeutyczny. Nawet przy całkowitej resekcji nowotwór zazwyczaj nawraca, przez co typowy czas przeżycia pacjentów wynosi 12-15 miesięcy. Jest to niestety najczęstszy z nowotworów wywodzących się z mózgu – co roku chorują na niego około 3 osoby na 100 tys.

Wydaje się, że głównym mechanizmem działania leków psychiatrycznych na komórki nowotworowe jest zablokowanie cyklu komórkowego, tzn. spowolnienie podziałów komórkowych. Powyższe leki dodatkowo często nasilają apoptozę, czyli fizjologiczną śmierć komórek, która także przyczynia się do eliminacji komórek nowotworowych.

Jarosław Jóźwiak
Jarosław Jóźwiak
Dr hab. n. med. Jarosław Jóźwiak jest lekarzem psychiatrą specjalizującym się w tematyce ADHD i psychiatrii perinatologicznej, laureatem wielu nagród naukowych m.in. Premiera RP, Polskiej Akademii Nauk, Ministra Zdrowia. Jest współzałożycielem i Dyrektorem Medycznym klinik ALMA Centrum Terapii Kobiety i Dziecka. Jego zainteresowania naukowe dotyczą neurobiologii, chorób psychiatrycznych i neurologicznych.

powiązane artykuły

5,731FaniLubię
1,480ObserwującyObserwuj
3,850SubskrybującySubskrybuj

Popularne artykuły

%d bloggers like this: