wtorek, 1 kwietnia, 2025

Rola melatoniny w naprawie uszkodzeń DNA

Jakie jest działanie melatoniny w naszym organizmie? Przeprowadzono badania nad potencjalną rolą melatoniny w naprawie uszkodzeń oksydacyjnych DNA. Wyniki sugerują, że suplementacja melatoniną może wspierać mechanizmy ochronne organizmu przed szkodliwym wpływem stresu oksydacyjnego. W przyszłości może to otworzyć nowe możliwości w zakresie profilaktyki nowotworowej w tej grupie zawodowej.

Melatonina — hormon regulujący cykl dobowy

Pracownicy nocnych zmian narażeni są na liczne konsekwencje zdrowotne wynikające z zaburzeń rytmu dobowego. Jednym z istotnych zagrożeń jest zwiększone ryzyko rozwoju nowotworów. Może ono wiązać się z zakłóceniem wydzielania melatoniny – hormonu regulującego cykl dobowy.

Ekspozycja na sztuczne światło w nocy hamuje produkcję melatoniny. To natomiast potencjalnie wpływa na mechanizmy nowotworzenia u osób pracujących w trybie zmianowym.

W organizmie nieustannie powstają reaktywne formy tlenu (ROS), które mogą prowadzić do uszkodzeń DNA i zwiększać ryzyko kancerogenezy. Melatonina wykazuje zarówno bezpośrednie, jak i pośrednie właściwości antyoksydacyjne. Neutralizuje ROS oraz pobudza enzymy antyoksydacyjne, wspierając w ten sposób ochronę komórek przed stresem oksydacyjnym i uszkodzeniami genetycznymi.

Czytaj także: W trakcie stosowania melatoniny zmniejsza się ryzyko samookaleczeń u młodzieży

Właściwości antyoksydacyjne melatoniny — badanie

Zbadano potencjalną rolę melatoniny w naprawie uszkodzeń oksydacyjnych DNA u pracowników nocnej zmiany. Uczestnikami badania było 40 pracowników nocnej zmiany, których losowo przydzielono do grupy eksperymentalnej (otrzymującej melatoninę) oraz grupy kontrolnej (otrzymującej placebo). Suplementację prowadzono przez 4 tygodnie. Uczestnicy przyjmowali melatoninę lub placebo przed snem w ciągu dnia.

W celu oceny wpływu melatoniny na procesy naprawy DNA uszkodzonego w wyniku stresu oksydacyjnego, badacze zbierali próbki moczu. Zarówno przed rozpoczęciem suplementacji, jak i w jej trakcie – po okresie snu dziennego oraz po nocnej zmianie. Analizowano w nich poziom 8-hydroksy-2′-deoksyguanozyny (8-OH-dG), skorygowany o stężenie kreatyniny, jako biomarker zdolności organizmu do naprawy uszkodzeń DNA. Wyższe stężenie 8-OH-dG wskazywało na skuteczniejszą naprawę.

Do analizy danych zastosowano modele regresji liniowej, co pozwoliło na ocenę wpływu suplementacji melatoniną na poziom 8-OH-dG w różnych warunkach.

Czytaj także: ADHD – zaburzenia snu jako współwystępujący problem

Melatonina może wspierać naprawę DNA

Podczas snu w ciągu dnia u osób przyjmujących melatoninę naukowcy zaobserwowali 1,8-krotny wzrost wydalania 8-OH-dG z moczem w porównaniu z grupą placebo. Wynik ten sugeruje, że suplementacja melatoniną może wspierać naprawę uszkodzeń DNA wywołanych stresem oksydacyjnym u pracowników nocnych zmian.

Badacze podkreślają jednak, że konieczne są dalsze badania, które uwzględnią m.in. różne schematy dawkowania melatoniny oraz wpływ jej długotrwałego stosowania.

Badanie opublikowano w czasopiśmie BMJ Journals.

powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

41,896FaniLubię
32,135ObserwującyObserwuj
5,487ObserwującyObserwuj
1,747ObserwującyObserwuj
50,300SubskrybującySubskrybuj

Popularne artykuły