środa, 24 lipca, 2024

Wytyczne EAGG dot. ADHD w czasach COVID-19

Kilka dni temu w Lancet Child & Adolescent Health pojawiły się wytyczne Europejskiej Grupy ds. Wytycznych dla ADHD (European ADHD Guidelines Group, EAGG).

Autorzy zwracają uwagę, że dystansowanie społeczne i pozostawanie w domu jest bardzo dużym wyzwaniem dla całej populacji, ale jest jednocześnie szczególnie trudne dla pacjentów z ADHD, ze względu naturę ich zaburzenia.

W związku z tym EAGG wydało następujące zalecenia:

  1. Osoby z ADHD powinny mieć możliwość rozpoczęcia leczenia farmakologicznego po ukończeniu wstępnej oceny lub, jeśli są już leczone, powinny dalej kontynuować leczenie. Ograniczenie dostępu do leczenia może zwiększać ryzyko zakażenia wirusem COVID-19 np. ze względu na dezorganizację pacjentów.
  2. W związku z koniecznością dystansowania społecznego i izolacji lekarzy i pacjentów, wstępna ocena pacjenta, w tym psychoedukacja i opis dostępnych farmakoterapii, a także monitorowanie skuteczności terapii, powinny odbywać się za pomocą wizyt telefonicznych.
  3. W wielu krajach wypisywanie psychostymulantów na ADHD jest ograniczone prawnie. Autorzy zaleceń mają nadzieję, że w czasach epidemii COVID-19 agencje rządowe poluzują nieco zasady dotyczące przepisywania tych leków, ich przechowywania itp,
  4. Rodzice dzieci z ADHD powinni unikać zwiększania dawek lub dodawania dodatkowych dawek, w związku z izolacją. Należy także unikać stosowania leków przeciwpsychotycznych w sytuacji zachowań gwałtownych. Rodzice powinni stosować rozwiązania behawioralne, opisane w załączone przeze mnie poniżej instrukcji.
  5. Różne dostępne formy leków sprawiają, że możliwe jest ich dostosowanie do aktywności pacjenta w ciągu dnia. W związku z izolacją domową, może zajść potrzeba zmiany sposobu podawania leków – należy to omówić z lekarzem.
  6. Rutynowe badania kardiologiczne pacjentów z ADHD powinny zostać odłożone na czas, kiedy możliwe będzie badanie osobiste przez lekarza.
  7. Należy monitorować wzrost i wagę pacjenta w wieku <10 lat co 3 miesiące, po 3 i 6 miesiącach po rozpoczęciu leczenia u dzieci >10 lat i co 6 miesięcy w terminie późniejszym.
  8. Chociaż zaburzenia snu mogą pojawić się w efekcie podawania psychostymulantów, należy pamiętać, że mogą one być również efektem wielu innych czynników, np. stresu. Należy stosować zasady higieny snu, zamiast zwiększać dawki melatoniny poza zakres terapeutyczny (do 5-6 mg/noc).
  9. Ból głowy może być efektem leczenia psychostymylantami. W związku z obawami dotyczącymi stosowania niesterydowych leków przeciwzapalnych (np. ibuprofen), należy ich unikać.
  10. W przypadku podejrzenia zakażenia wirusem COVID-19 należy zwrócić się do swojego lekarza psychiatry i omówić z nim konieczność kontynuowania leczenia ADHD.

Poniżej zamieszczam wskazówki dla rodziców pacjentów z ADHD opracowane przeze mnie na podstawie “How to… parent under pressure”, South London & Maudsley Trust.

Sposób leczenia zaburzeń snu u pacjentów z ADHD opisałem tutaj.

Jarosław Jóźwiak
Jarosław Jóźwiak
Dr hab. n. med. Jarosław Jóźwiak jest lekarzem psychiatrą specjalizującym się w tematyce ADHD i psychiatrii perinatologicznej, laureatem wielu nagród naukowych m.in. Premiera RP, Polskiej Akademii Nauk, Ministra Zdrowia. Jest współzałożycielem i Dyrektorem Medycznym klinik ALMA Centrum Terapii Kobiety i Dziecka. Jego zainteresowania naukowe dotyczą neurobiologii, chorób psychiatrycznych i neurologicznych.

powiązane artykuły

16,756FaniLubię
1,473ObserwującyObserwuj
28,000SubskrybującySubskrybuj

Popularne artykuły