Neurofeedback to metoda “trenowania” mózgu połączona z odczytem przebiegu fal mózgowych (EEG). Ponieważ metoda ta jest bardzo bezpieczna, praktycznie pozbawiona działań niepożądanych, trwają badania nad jej szerokim zastosowaniem w różnych zaburzeniach psychicznych.
Dotychczas jednak skuteczność tej metody nie była jednoznacznie ustalona, co było poważną przeszkodą w jej częstszym stosowaniu.
Kilka miesięcy temu w piśmie Child and Adolescent Psychiatry and Mental Health opublikowano metaanalizę, która podsumowała wyniki dotychczasowych badań związanych z zastosowaniem neurofeedback w leczeniu ADHD.
Analiza
Analizą objęto 14 randomizowanych badań kontrolnych dotyczących skuteczności neurofeedback w stosunku do objawów ADHD, skupiających się na parametrach uwagi ocenianej za pomocą pomiarów laboratoryjnych.
Spośród 718 uczestników, 429 ze zdiagnozowanym ADHD otrzymało leczenie neurofeedback.
Wniki
Odnotowano istotną poprawę uwagi u osób z ADHD leczonych neurofeedback, w porównaniu do osób z grupy kontrolnej (p < 0,01). Poza tym odnotowano istotny korzystny wpływ neurofeedback na utrzymanie uwagi (p < 0,01), natomiast wpływ na selektywność uwagi (p = 0,57) i pamięć roboczą (p = 0,59) nie był znamiennie istotny.
Co więcej, protokół obejmujący wzmacnianie fali beta był lepszy niż ten, który skupiał się wyłącznie na zmniejszeniu stosunku theta/beta lub modulacji powolnego potencjału korowego.
Częstość terapii
Analizy podgrup wykazały, że trzy sesje tygodniowo neurofeedback dawały najlepszy efekt. Nie odnotowano istotnej różnicy w poprawie sprawności uwagi po 6-12 miesiącach od interwencji neurofeedback (n = 3, p = 0,42).
Więcej na temat metody neurofeedback mówimy w naszym filmie na kanale YT.
Osoby zainteresowane tematyką najnowszych informacji naukowych ze świata ADHD zapraszamy na naszą grupę ADHD u dzieci, ADHD u kobiet oraz ADHD u dorosłych.
Zapraszam też do subskrybowania naszego kanału na YT, gdzie zajmujemy się tematyką ADHD.