wtorek, 3 grudnia, 2024

Samotność i izolacja społeczna – wpływ na zdrowie osób z otyłością

Obecnie coraz więcej osób boryka się z samotnością i izolacją społeczną. Ten powszechny problem może prowadzić nie tylko do negatywnych konsekwencji dla zdrowia psychicznego, ale także fizycznego. Niedawno brytyjscy badacze sprawdzili związek między samotnością, izolacją społeczną a zdrowiem osób z nadwagą i otyłością.

Samotność a otyłość – badanie

Badania wykazały, że izolacja społeczna jest silnie związana z występowaniem chorób układu sercowo-naczyniowego i nowotworów. Jednocześnie interwencje, które mają na celu zmniejszenie poczucia samotności i izolacji społecznej, mogą redukować ryzyko wystąpienia powikłań zdrowotnych u osób z nadwagą i otyłością.

Analizę przeprowadzono na podstawie danych z brytyjskiego biobanku. Obejmowała ona prawie 400,000 uczestników, których badacze obserwowali przez ponad 15 lat.

Osoby, które doświadczały mniejszej samotności i izolacji społecznej, miały o 36% niższe ryzyko rozwoju powikłań zdrowotnych w porównaniu do osób bardziej samotnych i wyizolowanych społecznie.

Czytaj także: Co dzieje się w samotnym mózgu? Amylina i jej udział w kształtowaniu zachowań w odpowiedzi na izolację społeczną

Istota zdrowia psychicznego

Wnioski z analiz podkreślają istotność zdrowia psychicznego w kontekście poprawy stanu zdrowia osób z nadwagą i otyłością. Obecnie większość działań w tej dziedzinie koncentruje się na prewencji. Badacze zwracają jednak uwagę, by uwzględniać w nich także czynniki społeczne i psychologiczne. Te mają pomóc opracować skuteczne strategie przeciwdziałające powikłaniom związanym z tymi schorzeniami.

Czytaj także: Czym jest lęk społeczny i co go wywołuje?

Dążenie do zmniejszenia samotności i izolacji społecznej wymaga utrzymywania satysfakcjonujących relacji z innymi ludźmi oraz integracji ze społecznością.

Ludmiła Zielińska
Ludmiła Zielińska
Jestem studentką psychologii i równocześnie pełnię funkcję przewodniczącej koła naukowego neuropsychologii. Nie potrafię opisać tego uczucia, gdy mogę pogłębiać moją wiedzę na temat neuropsychologii, która jest fascynującą dziedziną. Wszelkie badania, teorie i odkrycia dotyczące funkcjonowania mózgu i psychiki człowieka wzbudzają we mnie ogromne zainteresowanie. Jednak to nie tylko sama nauka definiuje mnie jako osobę. Uwielbiam również pracować i współpracować z innymi ludźmi. Dzięki funkcji przewodniczącej koła naukowego, mam możliwość dzielenia się swoją pasją i wiedzą z innymi studentami. Praca zespołowa, wymiana pomysłów i dyskusje stają się prawdziwie inspirujące.

powiązane artykuły

32,189FaniLubię
15,109ObserwującyObserwuj
1,603ObserwującyObserwuj
37,700SubskrybującySubskrybuj

Popularne artykuły