poniedziałek, 11 grudnia, 2023

Z czym są związane problemy ze snem w ciąży?

Ciąża, czas połogu i pierwsze miesiące macierzyństwa są bardzo wrażliwym czasem dla zdrowia psychicznego kobiety. Szczególnie okres trzech miesięcy przed i po porodzie. Z pewnością wpływa na to, ogromna metamorfoza ciała kobiety i szybko zmieniający się poziom hormonów. Dodatkowo opuchlizna i przeszkadzający brzuch w ciąży, a po porodzie budzący się noworodek zaburzają sen nocny. Badacze z Uniwersytetu McMastera w Kanadzie zbadali zmiany we śnie i rytmach biologicznym w tym właśnie czasie. Ich wyniki dowodzą, że problemy ze snem w ciąży, które zmieniają biorytm mogą być związane z zaburzeniami lękowymi i depresyjnymi.

Badanie nad problemami ze snem w ciąży i po porodzie

Uczestniczkami badania były kobiety w ciąży. Podczas eksperymentu obserwowały swoje rytmy biologiczne oraz zmian we śnie od początku trzeciego trymestru do trzech miesięcy po porodzie. Naukowcy przeanalizowali pomiary snu, rytmy biologiczne, poziomy melatoniny i ekspozycję na światło za pośrednictwem różnych narzędzi. Do badania wykorzystali przede wszystkim kwestionariusze psychologiczne, aktygrafię i testy laboratoryjne.

Wyniki

Prawdopodobnie zmiany biorytmów i problemy ze snem w ciąży i po porodzie są powiązane z objawami depresyjnymi w czasie okołoporodowym. Przykładowo większa ilość nocnego odpoczynku (mniej pobudek) korelowała a ze zmniejszeniem objawów depresji od szóstego do dwunastego tygodnia po porodzie. Dla wyjaśnienia, jest to czas, w którym jest największe ryzyko rozwoju depresji poporodowej.

Reasumując wyniki badania podkreślają istotę stabilizacji biorytmów w okresie okołoporodowym. Niewątpliwie, aby kobieta mogła utrzymać zdrowie psychiczne i zminimalizować ryzyko objawów depresyjnych oraz lękowych powinna dążyć do równowagi i przywrócenia naturalnych rytmów biologicznych. Oczywiście wymaga to albo wsparcia rodziny czy przyjaciół, albo “idealnego” noworodka przesypiającego noce. 🙂 Dla osób chcących dowiedzieć się więcej zachęcam do przeczytania artykułu Depresja poporodowa czy baby blues?  

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Karolina Król
Karolina Król
Karolina Król jest psychologiem, absolwentką Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Wśród jej zainteresowań naukowych szczególne miejsce zajmuje psychologia dziecka oraz praca z kobietami w ciąży i po porodzie.

powiązane artykuły

11,236FaniLubię
1,473ObserwującyObserwuj
14,900SubskrybującySubskrybuj

Popularne artykuły

%d