Home AKTUALNOŚCI Zidentyfikowano czynnik, który bardzo silnie przeciwdziała otępieniu

Zidentyfikowano czynnik, który bardzo silnie przeciwdziała otępieniu

0

Otępienie to choroba charakteryzująca się zaburzeniami wyższych czynności korowych objawiająca się m.in. zaburzeniami pamięci, myślenia, orientacji, zdolności poznawczych.

Szacuje się, że na otępienie cierpi aż 1% populacji ogólnej, co daje ok. 400 000 Polaków. Statystycznie na świecie co 4 minuty u kolejnej osoby diagnozuje się otępienie. Po 85 roku życia problem ten dotykał aż co czwartego seniora.

Czy można zapobiec otępieniu?

Okazuje się, że strategia mająca na celu zredukowanie ryzyka jest dość prosta, jeśli nie banalna. Tak przynajmniej sugerują autorzy badania opublikowanego 27.07.2022 na łamach renomowanego pisma Neurology.

Postanowiono prześledzić losy 501 376 nieobciążonych otępieniem Brytyjczyków w wieku średnio 56 lat. Ich zwyczajom przyglądano się przez ponad 10 lat, po czym sprawdzono, ilu z nich zachorowało na otępienie.

Na początku badania każdy z uczestników wypełnił ankietę. Odpowiadał w niej na pytania dotyczące np. poziomu aktywności fizycznej, wykształcenia, a także częstotliwości spotkań z bliskimi. Znalazły się tam także informacje odnośnie używania telefonu komórkowego, oglądania telewizji czy uczestnictwa w zgromadzeniach religijnych.

Aspekt występowania schorzenia w rodzinie również nie został pominięty.

Po 11 latach, u 5.185 uczestników rozwinęło otępienie.

Jakie czynniki chroniły przed otępieniem?

Jak się okazuje, największe znaczenie w zachorowaniu na otępienie miały czynniki fizyczne i psychiczne. Osoby aktywne fizycznie, biorące czynny udział w pracach domowych, a także częściej spotykające się z rodziną i przyjaciółmi miały odpowiednio 35%, 21%, 15% niższe ryzyko demencji.

Według przeprowadzających badanie naukowców, z pewnością w celu wyczerpania tematu wymagane są dalsze badania, jednak wyniki jasno wskazują, jak ważne jest utrzymywanie zarówno fizycznej, jak i psychicznej kondycji. Ponadto, warto podkreślić, niezależnie od historii rodzinnej, uczestnicy odnosili korzyść z zaangażowania w powyższe aktywności.

Jest to kolejne badanie dowodzące, że wysiłek fizyczny bardzo silnie chroni przed procesami neurogeneracyjnymi. W wielu wcześniejszych badaniach wykazywano, że efekt ten jest kilkukrotnie silniejszy od leków na chorobę Alzheimera (najczęstszy tym otępienia).

Na podstawie:

  • https://www.aan.com/

Więcej o zagadnieniach związanych ze zdrowiem psychicznym opowiadamy na naszym kanale YT PsychiatraPlus.

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Exit mobile version