Zaburzenia lękowe to najczęstszy rodzaj zaburzeń psychicznych. Obecnie dotykają one około 301 milionów ludzi na całym świecie. Uogólnione zaburzenia lękowe, fobia społeczne, lęk napadowy i agorafobia to zaburzenia wiążące się ze znacznym cierpieniem i upośledzeniem funkcjonowania.
Leczenie zaburzeń lękowych
Standardem leczenia zaburzeń lękowych jest stosowanie inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI) oraz terapia poznawczo-behawioralna (CBT). Ale nie wszyscy pacjenci odpowiadają na leczenie, stąd poszukiwane są alternatywne metody leczenia.
Terapia mindfulness (uważności) jest dla wielu osób bardziej akceptowaną opcją. Jednocześnie jest to ostatnio bardzo popularna praktyka. Uważność pomaga bowiem znacznie zmniejszyć lęk. Tymczasem niedawna metaanaliza badań dotyczących zaburzeń lękowych wykazała znaczną korzyść terapii uważności w porównaniu ze zwykłym leczeniem. Po raz pierwszy w randomizowanym badaniu porównywano skuteczność mindfulness z lekiem pierwszego rzutu w zaburzeniach lękowych – escitalopramem.
Czy escitalopram można przyjmować w ciąży? Dowiedz się na Psychiatraplus.pl
Mindfulness a zburzenia lękowe – badanie
Therapy for Anxiety: Meditation and Escitalopram (TAME) to prospektywne, randomizowane badanie kontrolowane w grupach równoległych. Badanie z pojedynczą ślepą próbą miało na celu ocenę względnej skuteczności 8-tygodniowej terapii uważności w porównaniu z przyjmowaniem escitalopramu.
Do badania kwalifikowano osoby w wieku od 18 do 75 lat. Uczestnicy mieli aktualną, podstawową diagnozą uogólnionego zaburzenia lękowego, fobii społecznej, lęku napadowego lub agorafobii. Ustalono to na podstawie ustrukturyzowanych, psychiatrycznych wywiadów diagnostycznych przeprowadzonych przez przeszkolonych klinicystów. Ponadto pacjenci nie mogli ukończyć terapii uważności lub równoważnego szkolenia w poprzednim roku ani prowadzić codziennej praktyki medytacyjnej. Wykluczono pacjentów przyjmujących leki psychiatryczne. Wyjątkiem natomiast był trazodon (w dawce 100 mg lub mniej), leki nasenne (zolpidem i eszopiklon) oraz benzodiazepiny.
Średni wiek pacjentów wynosił 33 lata. 156 uczestników badania (75%) stanowiły kobiety, 32 osób (15%) było Afroamerykanami, 41 (20%) Azjatami, 18 (9%) Latynosami/Latynosami. 122 (59%) pacjentów było rasy białej, a 13 (6%) należało do innej rasy lub pochodzenia etnicznego.
W sumie badaniem objęto grupę ponad 100 osób w terapii uważności i ponad 100 osób przyjmujących escitalopram.
Czytaj także: Escitalopram u dzieci z lękiem uogólnionym
Terapia mindfulness zmniejszeni lęk. Wyniki badania
Średni wynik nasilenia lęku na skali CGI-S zmniejszył się o 1,35 dla grupy w terepii mindfulness i 1,43 dla escitalopramu.
Dodatkowe analizy według protokołu intention-to-treat również wykazały równoważność terapii uważności w porównaniu z przyjmowaniem escitalopramu w oparciu o poprawę wyniku CGI-S.
Spośród uczestników badania 10 osób (8%) odpadło z grupy otrzymującej escitalopram z powodu działań niepożądanych. Nie stało się tak w przypadku żadnego pacjenta w terapii MBSR (Mindfulness-Based Stress Reduction). Ponadto co najmniej 1 zdarzenie niepożądane związane z badaniem wystąpiło u 110 uczestników z grupy otrzymującej escitalopram (78,6%) oraz u 21 osób randomizowanych do grupy MBSR (15,4%).
Terapia mindfulness w zaburzeniach lękowych – równie skuteczna co escitalopram
Wyniki tego randomizowanego badania klinicznego porównującego standaryzowaną, opartą na dowodach interwencję opartą na mindfulness z farmakoterapią w leczeniu zaburzeń lękowych wykazały, że ćwiczenie uważności nie ma niższej skuteczności leczenia od escitalopramu.