wtorek, 7 maja, 2024

Trening umiejętności DBT dla młodzieży

Celem treningu umiejętności DBT u młodzieży jest jak największe wzmocnienie i wsparcie w dążeniu do zdrowia psychicznego młodego człowieka. Daje on konkretne narzędzia, które można wykorzystać w domu, szkole i w tworzonych relacjach. Pomaga identyfikować niepomocne zachowania, które prowadzą do dysregulacji emocji, utraty poczucia spójnego “ja” i wskazywać drogę do życia wartego przeżycia.

Czym jest terapia dialektyczno-behawioralna?

Terapia dialektyczno-behawioralna stworzona przez Marshę M. Linehan jest terapią tzw. trzeciej fali behawioryzmu. Założycielka nurtu zrewolucjonizowała terapie poznawczo-behawioralne przez wprowadzenie do nich takich koncepcji jak uważność i akceptacja, dziś dostępne właściwie w każdym naukowym nurcie terapii. Uważne i pełne współczucia podejście jest dziś w stanie wspierać pacjentów z zaburzeniami z pogranicza, ciężką depresją, nawracającymi myślami samobójczymi, samookaleczeniami czy ADHD.

Terapia ta świetnie sprawdza się w pracy z młodzieżą. Wśród nich dysregulacja emocji często prowadzi do obniżenia jakości życia. Zaburza relacje rówieśnicze, rodzinne i prowadzi do problemów z kreowaniem stabilnego obrazu siebie.

Terapię DBT można stosować w przypadku różnych życiowych trudności młodych ludzi:

  • zaburzeń odżywiania,
  • tendencji samobójczych,
  • sięgania po alkohol, narkotyki i inne szkodliwe substancje,
  • problemów z gniewem i złością,
  • ryzykownych zachowań seksualnych,
  • brak dostępu do emocji,
  • nagminnych problemów w szkole i w grupie rówieśniczej,
  • samotność, etc.

Czytaj także: Trening umiejętności DBT dla dorosłych

Trening umiejętności DBT

Trening umiejętności skierowany do nastolatków zwiększa ich kompetencje. Uczy konkretnych umiejętności, które młodzi ludzie mogą wykorzystywać w codziennym życiu. Składa się on z 5 modułów:

  1. tolerancja dyskomfortu psychicznego,
  2. podążanie drogą środka,
  3. umiejętności związane z regulacją emocji,
  4. umiejętności związane ze skutecznością interpersonalną.

Uważność to podstawowa umiejętność DBT. Pozwala uzyskać kontrolę nas umysłem, uczy nieosądzającego spojrzenia na sytuację, zmniejsza codzienne cierpienie. Chroni także przed stanami smutku i pozwala “być w pełni” w danej chwili. Wszystko to dzieje się dzięki trzem poziomom: obserwowaniu, opisywaniu i uczestniczeniu.

Moduł drugi skupia się na tolerancji dyskomfortu psychicznego. Kształci umiejętności radzenia sobie z najtrudniejszymi życiowymi sytuacjami. W taki sposób rozwija zasoby, by najbardziej nieadaptacyjne zachowania móc zastąpić takimi, które nie będą niosły cierpienia, będą bardziej przystosowawcze.

Podążanie drogą środka to natomiast nauka odnajdywania swojej wewnętrznej mądrości i odkrywanie dialektycznego podejścia do życia. Polega na dostrzeganiu wielu przeciwnych (ale nie wykluczających się) rozwiązań i różnych punktów widzenia (swoich i innych ludzi). To także nauka uprawomocnienia i samouprawomocnienia – uznania świata swoich (i innych ludzi) emocji, doświadczeń i zrozumienie ich sensu. 

Umiejętności związanie z regulacją emocji pozwolą młodym ludziom dostrzec, zrozumieć i zaakceptować swoje emocje. Umożliwią także regulację emocji poprzez wiele narzędzi – budowanie sprawczości, gromadzenie pozytywnych doświadczeń, rozwiązywanie problemów czy działania przeciwne.

Ostatni moduł uczy budowania i utrzymywania zdrowych relacji rówieśniczych i rodzinnych, ale także postawy szacunku do samego siebie, skupiania na celach, pewności w działaniu i wyrażaniu potrzeb.

Jarosław Jóźwiak
Jarosław Jóźwiak
Dr hab. n. med. Jarosław Jóźwiak jest lekarzem psychiatrą specjalizującym się w tematyce ADHD i psychiatrii perinatologicznej, laureatem wielu nagród naukowych m.in. Premiera RP, Polskiej Akademii Nauk, Ministra Zdrowia. Jest współzałożycielem i Dyrektorem Medycznym klinik ALMA Centrum Terapii Kobiety i Dziecka. Jego zainteresowania naukowe dotyczą neurobiologii, chorób psychiatrycznych i neurologicznych.

powiązane artykuły

13,784FaniLubię
1,473ObserwującyObserwuj
21,400SubskrybującySubskrybuj

Popularne artykuły