poniedziałek, 11 grudnia, 2023

Wpływ COVID-19 na noworodka

W opublikowanej kilka dni temu pracy pt. Charakterystyka kliniczna 19 noworodków urodzonych przez matki zakażone wirusem COVID-19, autorzy opisują stan kliniczny noworodków od matek z infekcją.

Poród przebiegał w izolowanej sali porodowej, a noworodki były od razu oddzielane od matek i izolowane przez przynajmniej 14 dni. Nie stwierdzono negatywnego wpływu na dzieci. Wiek ciążowy noworodków wynosił 38,6+/-1,5 tygodnia, a masa urodzeniowa 3293+/-425g. Wyniki wszystkich testów na obecność materiału genetycznego wirusa (RT-PCR) w wymazie z gardła, moczu i kale noworodków były negatywne. Wyniki testów na obecność wirusa w mleku matek i płynie owodniowym były również negatywne. U żadnego z noworodków nie stwierdzono klinicznych, radiologicznych, hematologicznych ani biochemicznych znamion obecności wirusa. Nie stwierdzono transmisji wertykalnej (od matki do dziecka) ani powikłań okołoporodowych w trzecim trymestrze ciąży. Autorzy zalecają, by poród przebiegał w izolacji, a dzieci były oddzielane od matek i opiekunów na czas kwarantanny.

Jarosław Jóźwiak
Jarosław Jóźwiak
Dr hab. n. med. Jarosław Jóźwiak jest lekarzem psychiatrą specjalizującym się w tematyce ADHD i psychiatrii perinatologicznej, laureatem wielu nagród naukowych m.in. Premiera RP, Polskiej Akademii Nauk, Ministra Zdrowia. Jest współzałożycielem i Dyrektorem Medycznym klinik ALMA Centrum Terapii Kobiety i Dziecka. Jego zainteresowania naukowe dotyczą neurobiologii, chorób psychiatrycznych i neurologicznych.

powiązane artykuły

11,236FaniLubię
1,473ObserwującyObserwuj
14,900SubskrybującySubskrybuj

Popularne artykuły

%d