Karmienie piersią wpływa nie tylko na matkę, ale także na dziecko. Zalet karmienia piersią można wymieniać wiele. Powszechnie wiadomo, że oddziałuje na zdrowie i samopoczucie oby dwóch stron. Okazuje się, że zwiększa także zdolności poznawcze. Związek między karmieniem piersią a wynikami standaryzowanych testów inteligencji wykazywano już wiele razy. Tym razem opublikowano nowe badania, które udowadniają związek między karmieniem piersią a poprawą wyników poznawczych u dzieci w wieku od 5 do 14 lat.
Zalety karmienia piersią
Mleko matki jest najlepszym pożywieniem dla dziecka. Przynosi niezwykłe korzyści nie tylko maleństwu, ale także mamie. Podczas karmienia piersią wydziela się przede wszystkim oksytocyna („hormon miłości”) oraz prolaktyna. Oksytocyna sprawia, że wspomnienie o dziecku czy dźwięk jego płaczu może wzbudzić wypływ pokarmu u matki. Ponadto pomaga budować więź między matką a dzieckiem. Zwiększa poczucie senności oraz wrażliwość matki na właściwe interpretowanie i odpowiadanie na sygnały wysyłane przez noworodka. Natomiast o właściwościach prolaktyny pisałam w artykule „Jak prolaktyna pomaga mamom w opiece nad noworodkami?”. Do zalet karmienia piersią należą między innymi:
- pokarm dopasowany idealnie do potrzeb maluszka,
- budowanie więzi między mamą a dzieckiem,
- zapewnianie poczucie bezpieczeństwa,
- szybsze zasypianie noworodków (dzięki oksytocynie),
- aspekty zdrowotne (zarówno dla dziecka, jak i matki)
- spalanie kalorii przez matkę (nawet 500 kcal dziennie),
- oszczędność finansowa (na butelkach, mleku modyfikowanym itp.),
- wpływ na wyższe zdolności poznawcze.
Wyższe zdolności poznawcze
Pisałam o wpływie karmienia piersią na zdolności poznawcze matek w średniej i późnej dorosłości. Z artykułem można się zapoznać tutaj. Dzisiaj chciałabym się skupić na zalecie karmienia piersią, jaką jest poprawa zdolności poznawczych u dzieci. W czasopiśmie naukowym PLOS ONE pojawił się artykuł opisujący badania na ten temat. Naukowcy skupili się na dzieciach w wieku od 5 do 14 lat. Co ważne, uwzględnili pozycję społeczno-ekonomiczną i zdolności poznawcze matek badając możliwości intelektualne dzieci.
Badacze przeanalizowali dane dotyczące 7855 noworodków urodzonych w latach 2000-2002 i obserwowali je do 14 roku życia. Skoncentrowali się na zebraniu informacji o czasie trwania karmienia piersią. Ponadto badali inteligencję werbalną dzieci w wieku 5-14 lat oraz orientację przestrzenną w wieku 5-11 lat. Na dodatek sprawdzili czynniki zakłócające wyniki jak możliwości poznawcze matek oraz czynniki socjoekonomiczne.
Bezsprzecznie udowodniono, że dłuższe okresy karmienia piersią wiążą się z wyższymi wynikami poznawczymi. Mianowicie im dłużej dziecko było karmione piersią, tym miało wyższe wyniki inteligencji werbalnej i przestrzenne we wszystkich badanych grupach wiekowych. Niewątpliwie jest to godna uwagi zaleta karmienia piersią, która może motywować mamy.
Literatura:
Baranowska, B. (2016). Karmienie piersią jako czynnik chroniący dzieci przed krzywdzeniem. Dziecko Krzywdzone. Teoria, badania, praktyka, 15(4).
Dewey KG. Energy and protein requirements during lactation: Annu Rev Nutr. 1997;17:19-36.