sobota, 7 grudnia, 2024

Kobiety karmiące piersią mają wyższe zdolności poznawcze

Wraz z wiekiem zdolności poznawcze maleją. Ten problem dotyczy praktycznie każdego z nas. Natomiast u niektórych osób poziom funkcji poznawczych obniża się w zastraszającym tempie. Może to skutkować wstydem, niską samooceną, wycofywaniem się ze społeczeństwa, a nawet depresją, która jest poważną chorobą. Dlatego jest to interesujący temat badań dla naukowców. Dzięki ich pracy wiemy coraz więcej w kwestii przyczyn obniżania się zdolności poznawczych i znamy trochę technik spowalniających ten proces. Najnowsze odkrycia sugerują, że karmienie piersią może powodować lepsze zdolności poznawcze u kobiet po menopauzie. Ponadto przynosi długoterminowe korzyści dla mózgu kobiet.

Zdolności poznawcze a karmienie piersią

Procesy sensoryczne, skupienie uwagi, pamięć, myślenie logiczne to wszystko składa się na zdolności poznawcze. Wpływają one na nasze zachowanie i jednocześnie naszym zachowaniem możemy modyfikować ich rozwój. Badanie przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles wykazało, że kobiety, które miały doświadczenie karmienia piersią w wieku ponad 50 lat lepiej radziły sobie w testach poznawczych w porównaniu z kobietami, które nigdy nie karmiły piersią. Odkrycia zostały opublikowane w Evolution, Medicine and Public Health.

Funkcje poznawcze

Funkcje poznawcze sprawiają, że człowiek komunikuje się z otoczeniem i zbiera na jego temat wiedzę. Do podstawowych procesów poznawczych człowieka zaliczane są:

  • pamięć – umiejętność zapisywania, przywoływania i modyfikowania wszelkich informacji;
  • skupienie uwagi – umiejętność selekcjonowania bodźców z otoczenia;
  • procesy sensoryczne – spostrzeganie świata przy pomocy zmysłów, służą głównie do wyodrębniania cech obiektów jak kolory, kształty, wielkość, rodzaj powierzchni itd.;
  • myślenie logiczne – inaczej rozumowanie, zdolność do integrowania zdobytej wiedzy.

Aby poprawić swoje zdolności poznawcze, warto być aktywnym fizycznie, rozwiązywać krzyżówki, medytować, czytać książki czy też uczyć się.

Karmienie piersią

W momencie przytulenia noworodka do matki w jej organizmie zaczyna uwalniać się oksytocyna. Hormon miłości wydziela się razem z prolektyną także podczas ssania piersi przez dziecko. Oby dwa hormony ułatwiają opiekę na dzieckiem i przynoszą wiele korzyści. Niewątpliwie samo karmienie piersią ma jeszcze więcej zalet. Przynosi pożytek zarówno matce, dziecku, jak i obu stronom jednocześnie. Pomaga przede wszystkim regulować stres, tworzyć więź niemowląt z matką i zmniejszać ryzyko depresji poporodowej. Co więcej, poprawia długoterminowo zdrowie i samopoczucie dziecka. A najnowsze badania donoszą, że usprawnia zdolności poznawcze kobiet w porównaniu do osób, które nie karmiły dziecka.

Przebieg badania

Naukowcy przeanalizowali dane zebrane od kobiet uczestniczących w dwóch projektach badawczych trwających kilkanaście tygodni. Spośród tych osób 115 uczestniczek zdecydowało się wziąć dział w dalszych badaniach, z czego 64 miało zdiagnozowaną depresję. Wszystkie panie przeszły kompleksowe testy psychologiczne mierzące uczenie się, kontrolę poznawczą, odroczone odtwarzanie (przypominanie) i szybkość przetwarzania. Odpowiedziały także na pytania w kwestionariuszu dotyczącym ich życia. Pozycje dotyczyły wieku, w którym zaczęły miesiączkować, liczby ciąż, karmienia piersią, wieku menopauzy itp.

Co istotne, u żadnej z uczestniczek nie zdiagnozowano demencji ani innych chorób psychicznych typu CHAD, zaburzenia neurologiczne, uzależniania. Ponadto nie było także istotnych różnic w wieku, rasie, wykształceniu między badanymi kobietami.

Wyniki badania

65% kobiet bez depresji zgłosiło karmienie piersią, w porównaniu do 44% kobiet z depresją. Dodatkowo wszystkie panie bez depresji zgłosiły przynajmniej jedną donoszoną ciążę. Natomiast tylko 57,8% osób z depresją zdeklarowało się, że urodziło dziecko.  Jeśli chodzi o wyniki poznawcze, wszystkie kobiety, które karmiły piersią niezależnie od depresji, lepiej radziły sobie w testach poznawczych. Lepiej wypadały w testach na uczenie się, kontrolę poznawczą, przypominanie i szybkość przetwarzania.

Badacze odkryli również, że dłuższy czas spędzony na karmieniu piersią wiązał się z lepszymi zdolnościami poznawczymi. Kiedy zsumowali czas, który kobieta spędziła na karmieniu piersią w swoim życiu, odkryli, że kobiety, które nie karmiły piersią, miały znacznie niższe wyniki poznawcze w trzech z czterech domen w porównaniu z kobietami, które karmiły piersią przez 1-12 miesięcy i we wszystkich czterech domen w porównaniu z kobietami, które karmiły piersią dłużej niż 12 miesięcy. Kobiety, które najdłużej karmiły piersią, uzyskały najwyższe wyniki w testach poznawczych.

Reasumując, karmienie piersią przynosi wiele korzyści zarówno dla kobiet, jak i dla maluszków. Oprócz niesamowitej więzi, która tworzy się między matką a dzieckiem, mama między innymi szybciej dochodzi do siebie po porodzie. Ponadto prawdopodobnie jej zdolności poznawcze w późniejszym czasie będą lepsze w porównaniu do osób, które nie karmiły piersią. Uważam, że jest to kolejna przyjemna forma treningu funkcji poznawczych.

Karolina Król-Groszek
Karolina Król-Groszek
Karolina Król-Groszek jest psychologiem, absolwentką Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W swojej pracy towarzyszy dzieciom i dorosłym w przejściu ze strefy komfortu do strefy wzrostu, umożliwiając osiągnięcie wyższego poziomu samorealizacji. Obecnie hiperfokusuje się na neuropsychologii, która pozwala na zrozumienie, w jaki sposób procesy neurobiologiczne i chemiczne wpływają na funkcjonowanie poznawcze i codzienność człowieka.

powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

32,382FaniLubię
15,348ObserwującyObserwuj
1,595ObserwującyObserwuj
38,100SubskrybującySubskrybuj

Popularne artykuły