W ostatnich latach naukowcy zaczęli badać, jak palenie marihuany w ciąży może wpływać na rozwój mózgu dziecka. Wstępne wyniki opublikowane w Nature Mental Health budzą niepokój, sugerując, że nie tylko sporadyczne używanie tej substancji przez przyszłe matki, ale nawet zwykła ekspozycja na marihuanę może prowadzić do zmian w strukturze mózgu u dzieci. Szczególnie w obszarach odpowiedzialnych za koncentrację uwagi. Jakie są prawdziwe konsekwencje tego coraz bardziej popularnego nawyku?
Rosnąca popularność marihuany
Wraz z rosnącą akceptacją społeczną i legalizacją marihuany jej użycie wśród kobiet w ciąży w latach 2002-2017 wzrosło dwukrotnie. Powszechnie wiadomo, że mimo ostrzeżeń wiele ciężarnych kobiet nadal pali papierosy. Jednak ze względu na brak legalizacji we wszystkich krajach, zwłaszcza w Polsce, nie wszyscy uświadamiają sobie, że ten proceder zachodzi również w stosunku do palenia marihuany. Takie zachowanie przyszłych mam, budzi obawy o zdrowie ich dzieci.
Czytaj także: Palenie marihuany zwiększa ryzyko przyjęcia do SOR i hospitalizacji
Czy palenie marihuany w ciąży szkodzi dziecku?
Najnowsze badania dotyczące wpływu palenia marihuany w ciąży na płód były przeprowadzone na dużej próbie. Osoby badane to dzieci w wieku 9–12 lat, n = 9322–10186. Naukowcy wykorzystali dane z badania Adolescent Brain Cognitive Development (ABCD). Dzieci te przeszły różne procedury neuroobrazowania. W tym strukturalne MRI, obrazowanie dyfuzyjne MR i funkcjonalny rezonans magnetyczny (fMRI). Skany te dostarczyły szczegółowych obrazów struktury mózgu, integralności istoty białej i wzorców połączeń.
Czytaj także: Marihuana a schizofrenia. Psychoza po konopiach?
Wyniki badania wykazały, że dzieci narażone na kontakt z marihuaną przed narodzeniem miały zmiany w istocie szarej i białej mózgu. Co więcej, dowiadujemy się, że pojawiały się u części z nich problemy z koncentracją uwagi w wieku dojrzewania. Nastolatki przejawiały objawy zespołu nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi częściej niż ich rówieśnicy, których matki nie paliły w ciąży marihuany.
Zmiany w mózgu były widoczne w korze czołowej, ciemieniowej oraz prążkowiu, co potwierdza możliwość występowania zaburzeń funkcji poznawczych. Badacze podkreślają, że od czasu ekspozycji na marihuanę zależy wielkość zmian, jakie zachodzą w mózgach płodów. Dzieci narażone na narkotyk przed i po tym, jak matka dowiedziała się o ciąży, miały mniej lub bardziej nasilone zmiany w mózgu.
Czytaj także: Przewlekłe stosowanie marihuany zwiększa ryzyko otępienia
Palenie marihuany w ciąży a zdrowie dziecka
Z punktu widzenia zdrowia publicznego, istotne jest edukowanie przyszłych matek na temat potencjalnych skutków używania marihuany w czasie ciąży. Lepsze zrozumienie tych zagrożeń może pomóc w zmniejszeniu ryzyka dla przyszłych pokoleń. Zagrożeniami nie są same zmiany w mózgu. Ekspozycja na marihuanę w ciąży powoduje także niską masę urodzeniową, może wywołać przedwczesny poród (i szereg konsekwencji z tym związanych), a także zaburzenia psychiczne u dzieci.
Czytaj także: Przerwanie stosowania marihuany nieco poprawia płodność
Oczywiście poruszony w artykule wątek palenia marihuany w ciąży wymaga dalszych badań. Być może nie tylko takich, które mają charakter opisowy. Jednocześnie wiedząc o ciąży, warto zastanowić się czy warto ryzykować zdrowie dziecka.