wtorek, 30 kwietnia, 2024

Kto wie lepiej – pacjent czy lekarz? Rozbieżność w interpretacji wyników leczenia depresji

Spodziewanie się jak najlepszych efektów energochłonnych działań jest nieodmiennie wpisane w ludzką naturę. Prawie tak bardzo jak trudność w przyznaniu się do błędu. Jednak czasem tylko zaakceptowanie goryczy porażki prowadzi do wyciągania właściwych wniosków i wprowadza perspektywę opuszczenia mylnej ścieżki. 

Tak też niejednokrotnie bywa w medycynie. Dobór odpowiedniej terapii antydepresyjnej jest niezwykle indywidualną kwestią, co oznacza, że dany schemat nie będzie zdawał egzaminu u każdego pacjenta, stąd ewaluacja efektów leczenia i ewentualna zmiana kierunku jest w wielu przypadkach nieunikniona. Grunt to właściwa interpretacja odczuć samego pacjenta oparta o doświadczenie klinicysty. 

Niestety, jak dowodzą badania przeprowadzone na ponad 20 tysiącach uczestników zmagających się z depresją, opinia pacjenta na temat skuteczności leczenia depresji nie zawsze pokrywa się z wnioskami lekarza. Szczerze powiedziawszy, rozbieżności są dość spore i zależą od nasilenia objawów.

Według autorów, jedną z przyczyn jest stronniczość lekarza na rzecz pozytywnych wyników terapii, co przekłada się na niedostateczne dostrzeganie negatywnych odczuć z perspektywy pacjenta (Tim Kaiser z Wydziału Psychiatrii Uniwersytetu Greifswald).

Oczywiście, istnieją sposoby na ewaluację wyników przez pacjenta. Dysponujemy szerokim wachlarzem metod pomiaru, jednakże posiadają one wiele niedociągnięć.

Niestety, wg badań, ocena przy pomocy skali dla dzieci i nastolatków może być utrudniona ze względu na pominięcie kluczowych aspektów różnic kulturowych.

Co do rekomendacji, naukowcy usilnie starają się propagować konieczność rutynowego monitorowania efektów leczenia z perspektywy pacjenta. Wedle starego powiedzenia, żeby kogoś zrozumieć, trzeba postarać się wejść w jego buty, jednak w aspekcie leczenia zaburzeń depresyjnych, lekarz zdaje się mieć powinność owe buty dokładnie przymierzyć, a może nawet wybrać się w nich na dłuższy spacer.

Na podstawie: 

  1. Kaiser, T., Herzog, P., Voderholzer, U., and Brakemeier, E. (2022) Out of sight, out of mind? High discrepancy between observer- and patient-reported outcome after routine inpatient treatment for depression. Journal of Affective Disorders. 322-325. https://doi.org/10.1016/j.jad.2022.01.019
  2. https://www.madinamerica.com/2022/01/clinicians-patients-often-disagree-mental-health-outcomes/
Wiktoria Suchcicka
Wiktoria Suchcicka
Wiktoria Suchcicka jest studentką kierunku lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Interesuje się w szczególności neurobiologią, neurochirurgią oraz neuropsychiatrią.

powiązane artykuły

13,767FaniLubię
1,473ObserwującyObserwuj
21,200SubskrybującySubskrybuj

Popularne artykuły