czwartek, 22 lutego, 2024

Leki na ADHD zmniejszają ryzyko samobójstwa u osób z zaburzeniem borderline

Związek między borderline a ADHD stanowi obszar zainteresowania w badaniach nad zdrowiem psychicznym. Obydwa te stany mają elementy wspólne, takie jak trudności w regulacji emocji, impulsywność i niestabilne relacje interpersonalne. W nowym badaniu obejmującym bardzo dużą grupę osób z zaburzeniem borderline naukowcy wykazali, że leczenie farmakologiczne ADHD było jedyną interwencją obniżającą częstość samobójstw.

Zaburzenie borderline a ADHD

W ostatnich dniach i tygodniach nie cichnie sprawa prawdopodobnego połączenia zaburzenia borderline (BPD, borderline personality disorder) i ADHD. Dziś kolejne badanie przemawiające za powyższą hipotezą. Jak przekonywałem w niedawnym wpisie, ze względu na ogromne podobieństwa między RSD w ADHD i BPD, a także nietypowość BPD dla pozostałych typów zaburzeń osobowości, rozpoznanie BPD nie powinno być stosowane w medycynie.

Wydaje się bowiem, że ogromna część osób z BPD to osoby przechodzące traumę w dzieciństwie na skutek RSD. Natomiast to zmienia obraz kliniczny ich ADHD. Ta hipoteza uzyskała poparcie w metaanalizie współwystępowania ADHD i BPD, której autorzy stwierdzili, że ADHD poprzedza BPD.

BPD i zachowania samobójcze

Naukowcy ze Szwecji przeprowadzili badanie na 22 tysiącach osób z populacji BPD. Badacze oceniali, czy któraś z farmakoterapii stosowanych u osób z BPD obniża ryzyko samobójstwa.

Jedynie leczenie za pomocą leków na ADHD powiązano ze zmniejszeniem ryzyka skutecznej lub nieskutecznej próby samobójczej u osób z borderline. Efekt ten był bardzo znamienny statystycznie (p=0,001) i wynosił zmniejszenie ryzyka o 17%.

Jednocześnie niektóre leki zwiększały to ryzyko. Zastosowanie benzodiazepin związane było ze zwiększonym (o 61%) ryzykiem samobójstwa. Dodatkowo leczenie lekami przeciwdepresyjnymi powiązano z ryzykiem większym o 38%, a leczenie lekami przeciwpsychotycznymi o 18% większym ryzykiem.

Stabilizatory nastroju

Leczenie stabilizatorami nastroju nie miało żadnego wpływu na ryzyko samobójstw. Jak wiadomo, stabilizatory nastroju nie wykazują żadnego działania u osób z zaburzeniem borderline.

Oczywiście wzięto pod uwagę początkowy stan psychiczny pacjentów (przed włączeniem leku). A zatem powyższe efekty nie wynikały z tego, że np. osoby w ciężkim stanie dostawały najczęściej benzodiazepiny. A w tej populacji najczęściej pojawiały się samobójstwa. Zatem wynik ten nie wynika z różnic w protopatii (początkowej psychopatologii).

Autorzy podkreślają, że:

“leki na ADHD powinny być głównym lekiem stosowanym u osób z zaburzeniem borderline z objawami ADHD i zachowaniami samobójczymi”.

Co więcej, stwierdzają, że ponieważ “leczenie benzodiazepinami było konsekwentnie związane z wyższym ryzykiem zachowań samobójczych (…) wydaje się rozsądne nie przepisywanie tych leków pacjentom z BPD”.

Jarosław Jóźwiak
Jarosław Jóźwiak
Dr hab. n. med. Jarosław Jóźwiak jest lekarzem psychiatrą specjalizującym się w tematyce ADHD i psychiatrii perinatologicznej, laureatem wielu nagród naukowych m.in. Premiera RP, Polskiej Akademii Nauk, Ministra Zdrowia. Jest współzałożycielem i Dyrektorem Medycznym klinik ALMA Centrum Terapii Kobiety i Dziecka. Jego zainteresowania naukowe dotyczą neurobiologii, chorób psychiatrycznych i neurologicznych.

powiązane artykuły

12,870FaniLubię
1,473ObserwującyObserwuj
18,800SubskrybującySubskrybuj

Popularne artykuły