Pora roku urodzenia ma wpływ na karmienie piersią

Pora roku urodzenia ma wpływ na karmienie piersią

W ciągu ostatnich lat przeprowadzono wiele badań obserwacyjnych, łączących miesiąc urodzenia (lub porę roku) z rozwojem ciała, pojawieniem się chorób, osobowością człowieka i wieloma innymi czynnikami. W opublikowanej niedawno pracy autorzy przyjrzeli się natomiast temu, czy w zależności od miesiąca, w którym dziecko urodziło się, jego matka jest bardziej skłonna do karmienia go piersią i jak długi jest czas tego karmienia. Zagadnienia te są bardzo ważne ze względu na dobrostan dziecka, ponieważ wiadomo od dawna, że nie tylko dostarcza odpowiednich substancji odżywczych, ale także jest źródłem przeciwciał, które ułatwiają walkę np. z chorobami układu oddechowego dziecka.

Autorzy stwierdzili, że pora roku miała znamienny wpływ na karmienie piersią dzieci płci męskiej. W szczególności, matki synów urodzonych jesienią i zimą, odpowiednio o 10,7% i 13,5% częściej od matek synów urodzonych na wiosnę, decydowały się na karmienie piersią. Nie stwierdzono różnic w częstości karmienia piersią miedzy dziećmi urodzonymi wiosną i latem. Jednocześnie częstość karmienia piersią dziewczynek nie była zależna od pory roku urodzenia.

W przypadku dziewczynek stwierdzono jednak inną zależność. Matki córek urodzonych latem i jesienią karmiły piersią dłużej (odpowiednio o 4,1% i 3,8%).

W konkluzji badania autorzy sugerują, że fakt karmienia piersią oraz długość karmienia mogą być jednym z czynników wpływających na późniejsze różnice w chorobowości i parametrach fizycznych osób urodzonych w poszczególnych porach roku.

Udostępnij wpis:

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on email