środa, 21 lutego, 2024

Pora roku urodzenia ma wpływ na karmienie piersią

W ciągu ostatnich lat przeprowadzono wiele badań obserwacyjnych, łączących miesiąc urodzenia (lub porę roku) z rozwojem ciała, pojawieniem się chorób, osobowością człowieka i wieloma innymi czynnikami. W opublikowanej niedawno pracy autorzy przyjrzeli się natomiast temu, czy w zależności od miesiąca, w którym dziecko urodziło się, jego matka jest bardziej skłonna do karmienia go piersią i jak długi jest czas tego karmienia. Zagadnienia te są bardzo ważne ze względu na dobrostan dziecka, ponieważ wiadomo od dawna, że nie tylko dostarcza odpowiednich substancji odżywczych, ale także jest źródłem przeciwciał, które ułatwiają walkę np. z chorobami układu oddechowego dziecka.

Autorzy stwierdzili, że pora roku miała znamienny wpływ na karmienie piersią dzieci płci męskiej. W szczególności, matki synów urodzonych jesienią i zimą, odpowiednio o 10,7% i 13,5% częściej od matek synów urodzonych na wiosnę, decydowały się na karmienie piersią. Nie stwierdzono różnic w częstości karmienia piersią miedzy dziećmi urodzonymi wiosną i latem. Jednocześnie częstość karmienia piersią dziewczynek nie była zależna od pory roku urodzenia.

W przypadku dziewczynek stwierdzono jednak inną zależność. Matki córek urodzonych latem i jesienią karmiły piersią dłużej (odpowiednio o 4,1% i 3,8%).

W konkluzji badania autorzy sugerują, że fakt karmienia piersią oraz długość karmienia mogą być jednym z czynników wpływających na późniejsze różnice w chorobowości i parametrach fizycznych osób urodzonych w poszczególnych porach roku.

Jarosław Jóźwiak
Jarosław Jóźwiak
Dr hab. n. med. Jarosław Jóźwiak jest lekarzem psychiatrą specjalizującym się w tematyce ADHD i psychiatrii perinatologicznej, laureatem wielu nagród naukowych m.in. Premiera RP, Polskiej Akademii Nauk, Ministra Zdrowia. Jest współzałożycielem i Dyrektorem Medycznym klinik ALMA Centrum Terapii Kobiety i Dziecka. Jego zainteresowania naukowe dotyczą neurobiologii, chorób psychiatrycznych i neurologicznych.

powiązane artykuły

12,855FaniLubię
1,473ObserwującyObserwuj
18,700SubskrybującySubskrybuj

Popularne artykuły