poniedziałek, 25 listopada, 2024

Przyczyny ADHD. Jak unikać ryzyka na etapie prenatalnym?

Okres prenatalny, czyli czas od poczęcia do narodzin, jest kluczowym etapem rozwoju, w którym wiele czynników może wpływać na rozwój i zdrowie jednostki. Środowisko, w jakim rozwija się płód, typu żywienie matki, stres czy toksyny, może mieć trwałe konsekwencje dla dziecka. Według najnowszych badań dane prenatalne i perinatalne mogą pomóc w identyfikacji dzieci z większym prawdopodobieństwem rozwoju ADHD. Przyczyny ADHD są różne. Natomiast poniżej znajdują się wskazówki, które pomogą kobietą w ciąży zmniejszyć ryzyko wystąpienia nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi u dziecka.

Możliwe przyczyny ADHD

Niestety nie ma jednej przyczyny ADHD. Najprawdopodobniej istnieje wiele czynników, które przyczyniają się do rozwoju tego zaburzenia. Jednym z tych czynników są geny. Przy czym prawdopodobnie jest ich wiele, nawet setki, które mogą w niewielkim stopniu wpływać na rozwój ADHD. Jednakże nie tylko geny odgrywają rolę w powstawaniu tego zaburzenia. Istnieje także wiele innych czynników, takich jak toksyny, które mogą mieć wpływ na wystąpienie ADHD. Przykładowo palenie papierosów przez ciężarną może być jednym z takich czynników, które przyczyniają się do wystąpienia ADHD u dziecka.

W tym artykule autorzy z University of Medicine and Health Sciences prezentują wyniki badania, którego celem było zbadanie związku między danymi prenatalnymi i perinatalnymi a występowaniem objawów zespołu ADHD u dzieci. Badanie przeprowadzono grupie prawie 10 000 dzieci  z USA nazwanej ABCD (Adolescent Brain Cognitive Development). Próbowano ustalić, jakie czynniki ryzyka mogą mieć wpływ na rozwój ADHD u dziecka.

Badanie wykorzystało dane zebrane od kobiet w ciąży i ich dzieci w ramach badania ABCD. Dane te obejmowały informacje o stanach prenatalnych i perinatalnych. Dotyczyły między innymi palenia tytoniu w ciąży, niskiej wagi urodzeniowej, stosowania leków podczas ciąży czy obecność różnych chorób.

przyczyny ADHD - okres prenitalny

Analiza badania dotyczącego przyczyn ADHD

Analiza zebranych danych wykazała, że pewne czynniki prenatalne i perinatalne były istotnie związane z większym ryzykiem wystąpienia objawów ADHD u dzieci. Czynnikiem wywołującym największe ryzyko wystąpienia zespołu nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi u dziecka było palenie tytoniu w czasie ciąży. Inne czynniki, jak stosowanie niektórych leków w czasie ciąży, były również związane z ryzykiem wystąpienia ADHD. Chociaż akurat ten związek był mniej wyraźny. Wyraźniejsze związki zauważony w czynnikach jak płeć męska, zażywanie narkotyków przez matkę czy infekcje dróg moczowych w ciąży.

Jednak autorzy zwracają uwagę, że badanie to ma swoje ograniczenia. Dane zostały zebrane na podstawie samoopisu, co może wprowadzać pewne niedokładności. Pomimo że istnieją związki między czynnikami prenatalnymi i perinatalnymi a wystąpieniem objawów ADHD, nie oznacza to automatycznie, że są one jednoznacznymi przyczynami ADHD. Tak jak wspomniałam na początku, nie ma jednej przyczyny ADHD. Potrzebne są dalsze badania, aby lepiej zrozumieć badane związki. Naukowcy będą próbowali ustalić, jakie czynniki dokładnie przyczyniają się do wystąpienia ADHD u dzieci.

Istotnie, informacje, które są zwykle zapisywane w dokumentacji medycznej podczas narodzin, mogą pomóc przewidzieć u kogo rozwinie się ADHD. Dlatego na podstawie samych informacji okołoporodowych, można wytypować dzieci, które najbardziej potrzebują wsparcia. Zwłaszcza w połączeniu z innymi czynnikami ryzyka, takimi jak genetyka lub historia rodziny i środowisko we wczesnym okresie życia.

przyczyny ADHD - okres prenitalny

Reasumując, badacze ze Stanów Zjednoczonych przeanalizowali dane prenatalne i perinatalne w kontekście przyczyn ADHD u dzieci. Wyniki wskazują na pewne czynniki, takie jak palenie tytoniu w czasie ciąży, które mogą być związane z większym ryzykiem wystąpienia objawów ADHD u dzieci. Jednak konieczne są dalsze badania, aby lepiej zrozumieć te związki i potwierdzić wyniki.

Niewątpliwie okres prenatalny i perinatalny mają wpływ na zdrowie i rozwój człowieka. Natomiast możliwość wpływu na wystąpienie zaburzeń takich jak ADHD jest istotne dla dalszych badań i podejmowania kroków zapobiegawczych. Jak unikać ryzyka na etapie prenatalnym? Warto zadbać o prawidłową dietę, zdrowy styl życia, bezwzględne unikanie używek  i narażenia na toksyny. Przykładowo eliminacja palenia tytoniu w ciąży może zmniejszyć ryzyko wystąpienia ADHD u dziecka. W celu uzyskania pełniejszego zrozumienia tematu zalecam zapoznanie się z oryginalnym artykułem.

Osoby zainteresowane tematyką najnowszych informacji naukowych ze świata ADHD zapraszamy na naszą grupę ADHD u dzieciADHD u kobiet oraz ADHD u dorosłych.

Zapraszam też do subskrybowania naszego kanału na YT, gdzie zajmujemy się tematyką ADHD.

Karolina Król-Groszek
Karolina Król-Groszek
Karolina Król-Groszek jest psychologiem, absolwentką Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W swojej pracy towarzyszy dzieciom i dorosłym w przejściu ze strefy komfortu do strefy wzrostu, umożliwiając osiągnięcie wyższego poziomu samorealizacji. Obecnie hiperfokusuje się na neuropsychologii, która pozwala na zrozumienie, w jaki sposób procesy neurobiologiczne i chemiczne wpływają na funkcjonowanie poznawcze i codzienność człowieka.

powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

30,989FaniLubię
14,090ObserwującyObserwuj
1,610ObserwującyObserwuj
36,300SubskrybującySubskrybuj

Popularne artykuły