poniedziałek, 14 października, 2024

Suplementacja witaminy D przyspiesza otępienie

Witamina D ma ogromne znaczenie dla dobrostanu człowieka, ale dokładne jej działanie i mechanizmy związane z uzupełnianiem jej niedoboru nie są znane.

W kilku niedawno przeprowadzonych badaniach korelowano niski poziom witaminy D z otępieniem, co sprawiło, że wiele osób zaczęło jej suplementację w celu zapobieżenia lub złagodzenia postępu otępienia. Jednak – jak często w medycynie – wydaje się, że problem jest znacznie bardziej złożony.

Efekt suplementacji u osób w podeszłym wieku

Kilka dni temu opublikowano badanie, w którym przeanalizowano dane od ok. 15 tys osób bez objawów otępienia, w wieku 77 lat, z których połowa przyjmowała przez przynajmniej 146 dni w każdym roku 0,25 mg witaminy D.

Osoby przyjmujące witaminę D miały prawie 2x większe ryzyko rozwinięcia otępienia niż osoby nie przyjmujące suplementacji. Natomiast wśród osób z wcześniej występującym otępieniem, suplementacja witaminy D związana była z 2,17x większym ryzykiem śmiertelności.

Badania na zwierzętach

Jednocześnie naukowcy z Tajwanu przeprowadzili badania na myszach z modelem choroby Alzheimera (najczęstsza forma otępienia). Podawali im dietę bogatą w witaminę D i ze zdziwieniem stwierdzili, że myszy te miały mniejsze stężenie witaminy D w surowicy krwi, na podstawie czego można było wysnuć wniosek, że obniżenie poziomu witaminy D jest skutkiem, a nie przyczyną otępienia.

Co więcej, suplementacja witaminy D u tych myszy doprowadziła do zwiększonego odkładania się płytek beta-amyloidu (marker choroby Alzheimera) i nasilenia objawów choroby.

Wnioski

Wydaje się, że u osób w podeszłym wieku suplementacja witaminy D nie poprawia, a wręcz pogarsza przebieg choroby Alzheimera.

Zapraszam też do subskrybowania naszego kanału na YT, gdzie zajmujemy się tematyką zdrowia psychicznego.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Jarosław Jóźwiak
Jarosław Jóźwiak
Dr hab. n. med. Jarosław Jóźwiak jest lekarzem psychiatrą specjalizującym się w tematyce ADHD i psychiatrii perinatologicznej, laureatem wielu nagród naukowych m.in. Premiera RP, Polskiej Akademii Nauk, Ministra Zdrowia. Jest współzałożycielem i Dyrektorem Medycznym klinik ALMA Centrum Terapii Kobiety i Dziecka. Jego zainteresowania naukowe dotyczą neurobiologii, chorób psychiatrycznych i neurologicznych.

powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

25,309FaniLubię
8,011ObserwującyObserwuj
1,597ObserwującyObserwuj
33,200SubskrybującySubskrybuj

Popularne artykuły