wtorek, 30 kwietnia, 2024

Amfetamina ułatwia leczenie uzależnienia od opioidów

Leczenie pacjentów z uzależnieniem od opioidów (OUD, opioid use disorder) stwarza poważne wyzwanie. Badania naukowe prowadzone w tym zakresie zdają się jednak dawać coraz więcej nadziei. Wyniki z ostatnich lat sugerują, że stymulanty takie jak amfetamina mogą pomóc w leczeniu osób borykających się z tym problemem.

Czytaj także: Uzależnienie może być warunkowane genetycznie

Cele badania

Badacze za cel badania obrali zbadanie wpływu amfetaminy na leczenie osób z uzależnieniem od opioidów i współwystępującym zaburzeniem używania psychostymulantów.  

Metodologia

Badanie przeprowadzono w oparciu o retrospektywną analizę obejmującą okres od maja  2019 do kwietnia 2020 roku. Badacze zebrali dane z elektronicznego systemu przetwarzania zamówień. Dane pochodziły z 12 prywatnych klinik leczenia uzależnień od opioidów, które położone były w różnych częściach Stanów Zjednoczonych.

Włączeni do badania pacjenci spełniali kryteria diagnostyczne dla zaburzeń stosowania opioidów i pozytywnego wyniku badania wykrywającego obecność opioidów w moczu. Analiza obejmowała łącznie 466 pacjentów (średnia wieku 36 lat) leczonych buprenorfiną – 225 otrzymywało dodatkowo amfetaminę, a 241 pacjentów jej nie przyjmowało.

Głównymi zmiennymi w badaniu były retencja w terapii i przedawkowanie. Retencję w terapii zdefiniowano jako liczbę dni, w których pacjent kontynuował leczenie buprenorfiną w ciągu roku. Przedawkowanie określono jako zdarzenia obejmujące podejrzenie lub stwierdzenie przedawkowania opioidów, które skłoniły pacjenta do szukania pomocy medycznej poza planowaną wizytą. 

Analizę przeprowadzono przy użyciu modelowania równań strukturalnych, które kontrolowały wiek, płeć, poziom wykształcenia i obecność schorzeń psychicznych jako zmienne zakłócające.

Czytaj także: Skuteczne łagodzenie bólu – alternatywa dla opioidów

Wnioski

Autorzy porównali wyniki dwóch grup pacjentów leczonych buprenorfiną, z których jedna dodatkowo otrzymywała stymulanty a druga nie.

Zastosowanie amfetaminy wiązało się z lepszą retencją w leczeniu buprenorfiną u osób z OUD ze współwystępującym uzależnieniem od stymulantów i bez niego. Ryzyko poważnych zdarzeń związanych z używaniem narkotyków w czasie stosowania amfetaminy nie różniło się przy porównaniu dni stosowania amfetaminy z dniami bez stosowania amfetaminy.

Znaczenie badania

Badanie to dostarcza nowych informacji na temat leczenia osób z uzależnieniem od opioidów i nadużywaniem amfetaminy. Pozwala ono zidentyfikować i wyodrębnić specyficzne grupy pacjentów, które są bardziej narażone na ryzyko przedawkowania. Jest to kolejny dowód, który wskazuje na fakt, że stymulanty, takie jak amfetamina, mogą być wykorzystane w leczeniu osób z uzależnieniem od opioidów z jednoczesnym uzależnieniem od innych substancji psychoaktywnych.

Prawdopodobne wydaje się, że wynik ten jest efektem współistnienia ADHD u wielu osób z OUD. Autorzy artykułu “ADHD Prevalence among Outpatients with Severe Opioid Use Disorder on Daily Intravenous Diamorphine and/or Oral Opioid Maintenance Treatment” stwierdzili, że 38,3% pacjentów spełniało kryteria diagnostyczne ADHD.

Czytaj także: Uzależnienie i inne negatywne efekty stosowania stymulantów w ADHD

Ludmiła Zielińska
Ludmiła Zielińska
Jestem studentką psychologii i równocześnie pełnię funkcję przewodniczącej koła naukowego neuropsychologii. Nie potrafię opisać tego uczucia, gdy mogę pogłębiać moją wiedzę na temat neuropsychologii, która jest fascynującą dziedziną. Wszelkie badania, teorie i odkrycia dotyczące funkcjonowania mózgu i psychiki człowieka wzbudzają we mnie ogromne zainteresowanie. Jednak to nie tylko sama nauka definiuje mnie jako osobę. Uwielbiam również pracować i współpracować z innymi ludźmi. Dzięki funkcji przewodniczącej koła naukowego, mam możliwość dzielenia się swoją pasją i wiedzą z innymi studentami. Praca zespołowa, wymiana pomysłów i dyskusje stają się prawdziwie inspirujące.

powiązane artykuły

13,767FaniLubię
1,473ObserwującyObserwuj
21,200SubskrybującySubskrybuj

Popularne artykuły