Kilka dni temu w Lancet Child & Adolescent Health pojawiły się wytyczne Europejskiej Grupy ds. Wytycznych dla ADHD (European ADHD Guidelines Group, EAGG).
Autorzy zwracają uwagę, że dystansowanie społeczne i pozostawanie w domu jest bardzo dużym wyzwaniem dla całej populacji, ale jest jednocześnie szczególnie trudne dla pacjentów z ADHD, ze względu naturę ich zaburzenia.
W związku z tym EAGG wydało następujące zalecenia:
- Osoby z ADHD powinny mieć możliwość rozpoczęcia leczenia farmakologicznego po ukończeniu wstępnej oceny lub, jeśli są już leczone, powinny dalej kontynuować leczenie. Ograniczenie dostępu do leczenia może zwiększać ryzyko zakażenia wirusem COVID-19 np. ze względu na dezorganizację pacjentów.
- W związku z koniecznością dystansowania społecznego i izolacji lekarzy i pacjentów, wstępna ocena pacjenta, w tym psychoedukacja i opis dostępnych farmakoterapii, a także monitorowanie skuteczności terapii, powinny odbywać się za pomocą wizyt telefonicznych.
- W wielu krajach wypisywanie psychostymulantów na ADHD jest ograniczone prawnie. Autorzy zaleceń mają nadzieję, że w czasach epidemii COVID-19 agencje rządowe poluzują nieco zasady dotyczące przepisywania tych leków, ich przechowywania itp,
- Rodzice dzieci z ADHD powinni unikać zwiększania dawek lub dodawania dodatkowych dawek, w związku z izolacją. Należy także unikać stosowania leków przeciwpsychotycznych w sytuacji zachowań gwałtownych. Rodzice powinni stosować rozwiązania behawioralne, opisane w załączone przeze mnie poniżej instrukcji.
- Różne dostępne formy leków sprawiają, że możliwe jest ich dostosowanie do aktywności pacjenta w ciągu dnia. W związku z izolacją domową, może zajść potrzeba zmiany sposobu podawania leków – należy to omówić z lekarzem.
- Rutynowe badania kardiologiczne pacjentów z ADHD powinny zostać odłożone na czas, kiedy możliwe będzie badanie osobiste przez lekarza.
- Należy monitorować wzrost i wagę pacjenta w wieku <10 lat co 3 miesiące, po 3 i 6 miesiącach po rozpoczęciu leczenia u dzieci >10 lat i co 6 miesięcy w terminie późniejszym.
- Chociaż zaburzenia snu mogą pojawić się w efekcie podawania psychostymulantów, należy pamiętać, że mogą one być również efektem wielu innych czynników, np. stresu. Należy stosować zasady higieny snu, zamiast zwiększać dawki melatoniny poza zakres terapeutyczny (do 5-6 mg/noc).
- Ból głowy może być efektem leczenia psychostymylantami. W związku z obawami dotyczącymi stosowania niesterydowych leków przeciwzapalnych (np. ibuprofen), należy ich unikać.
- W przypadku podejrzenia zakażenia wirusem COVID-19 należy zwrócić się do swojego lekarza psychiatry i omówić z nim konieczność kontynuowania leczenia ADHD.
Poniżej zamieszczam wskazówki dla rodziców pacjentów z ADHD opracowane przeze mnie na podstawie “How to… parent under pressure”, South London & Maudsley Trust.
Sposób leczenia zaburzeń snu u pacjentów z ADHD opisałem tutaj.
[…] Najnowsze zalecenia dotyczące sposobów radzenia sobie z dziećmi z ADHD w czasie pandemii COVID-19 znaleźć można tutaj. […]
[…] Panel ekspertów wydał ostatnio zalecenia dla rodziców dzieci z ADHD. Ich tłumaczenie znaleźć można na moim blogu, tutaj. […]
[…] Najnowsze zalecenia dotyczące sposobów radzenia sobie z dziećmi z ADHD w czasie pandemii COVID-19 znaleźć można tutaj. […]