sobota, 27 kwietnia, 2024

Smoothie bez banana  – klucz do wykorzystania zdrowych flawonoli

Koktajle owocowe to pyszny sposób na urozmaicenie diety. Któż nie lubi słodkiego banana w swoim smoothie? Jednak nowe badania sugerują, że dodawanie banana do smoothie może zmniejszać korzyści zdrowotne. Odkryjmy, dlaczego warto unikać połączenia bananów i jagód w koktajlach.

Czego nie łączyć w smoothie?

Owocowe i warzywne smoothie stały się modnym sposobem na dostarczanie organizmowi cennych składników odżywczych. Jednakże, jak wykazały najnowsze badania przeprowadzone na Uniwersytecie Kalifornijskim w Davis, nie wszystkie połączenia składników są korzystne dla zdrowia.

Badanie to skupiło się na enzymie oksydazie polifenolowej (PPO, fenolaza), obecnym w niektórych owocach, takich jak banany. Odkryto, że PPO może negatywnie wpływać na wchłanianie zdrowych dla serca flawonoli. Szczególnie w połączeniu ze składnikami bogatymi w flawonoli, takimi jak jagody.

Czym są flawanole?

Flawanole to jedna z najbardziej rozpoznawalnych klas flawonoidów. Jest to grupa związków bioaktywnych, których spożywanie jest korzystne dla serca i zdrowia mózgu. Występują naturalnie w wielu owocach, takich jak jabłka, gruszki, jeżyny, winogrona i kakao. A te są częstymi składnikami w smoothie.

Gdy banan spotyka jagodę

Badacze przeprowadzili eksperyment, w którym uczestnicy spożywali koktajle z bananem o wysokiej aktywności PPO. A także koktajle z jagodami o niskiej aktywności PPO. Natomiast grupa kontrolna przyjmowała kapsułkę flawanolu. Naukowcy po porównaniu wyników uczestników badania z grupą kontrolną zauważyli znaczący spadek ilości flawanoli u osób pijących smoothie z bananem – aż o 84%. To odkrycie jest znaczące, ponieważ flawanole są kluczowe dla zdrowia kardiometabolicznego.

Choć wyniki tego badania wydają się zaskakujące, nie oznacza to, że banany są teraz zakazane w smoothie. Dr Javier Ottaviani, główny autor badania, podkreślił, że banany nadal są wartościowym owocem. Jednak dla osób, które chcą korzystać z pełnych korzyści zdrowotnych koktajli owocowych, warto rozważyć ich przygotowanie w połączeniu z owocami o niskiej aktywności PPO. Aby nie tracić wartości odżywczych można łączyć banana przykładowo z ananasem, pomarańczą, mango lub jogurtem.

smoothie z bananem

Dietetycy zalecają spożywanie od 400 do 600 miligramów flawanoli dziennie w celu utrzymania zdrowia kardiometabolicznego. Dla tych, którzy pragną dostarczyć organizmowi tę ilość, ważne jest, aby dobierać składniki smoothie mądrze, unikając kombinacji bogatych w PPO i bogatych w flawanole.

Smoothie bez banana?

Nowe badania przeprowadzone na Uniwersytecie Kalifornijskim w Davis podkreślają, jak ważne jest odpowiednie łączenie składników w smoothie owocowych. Chociaż banany pozostają cennym składnikiem, warto być świadomym ich wpływu na wchłanianie flawanoli. Wybierając odpowiednie połączenia składników, można maksymalizować korzyści zdrowotne płynące z koktajli owocowych.

Warto również zwrócić uwagę na dalsze badania w dziedzinie wpływu przygotowania żywności na dostępność składników odżywczych, ponieważ może to mieć znaczący wpływ na zdrowie i dobrostan. Dlatego warto rozważyć, jakie składniki wybieramy do naszych koktajli, aby nasz organizm mógł w pełni wykorzystać ich potencjał zdrowotny. Ostatecznie, smoothie z bananem i jagodami może być pyszne, ale warto także eksperymentować z innymi smakami, aby osiągnąć optymalne korzyści zdrowotne. Natomiast miłośników gotowania zachęcam do zapozania się z artykułem Czy pieczenie kurczaka zabija drobnoustroje?

Karolina Król
Karolina Król
Karolina Król jest psychologiem, absolwentką Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Wśród jej zainteresowań naukowych szczególne miejsce zajmuje psychologia dziecka oraz praca z kobietami w ciąży i po porodzie.

powiązane artykuły

13,756FaniLubię
1,473ObserwującyObserwuj
21,100SubskrybującySubskrybuj

Popularne artykuły